Terapia rodzin opiera się na założeniu, że rodzina tworzy system, a jej członkowie są w interakcji ze sobą. Poszczególne problemy wpływają na funkcjonowanie całego systemu. Relacje w systemie rodzinnym działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego, co oznacza, że zmiany w jednej części systemu prowadzą do zmian w innych jego częściach. W rezultacie czasami nie wystarczy ocenić problemów jednego członka rodziny, nie wiedząc, jak działa cały system, czyli jak funkcjonują wszyscy jego członkowie. Terapia ma wpływ na odbudowanie harmonii w rodzinie, która z powodu pewnych trudności została rozchwiana. Leczeniem powinni zostać objęci wszyscy członkowie rodziny dotknięci problemami, przeważnie dotyczy to osób zamieszkujących razem. Głównym celem terapii rodzinnej jest znalezienie źródła problemu, który powoduje, że rodzina nie funkcjonuje tak, jak powinna. Spotkania z psychologiem pozwalają na obiektywne spojrzenie na cały system rodzinny i jego funkcjonowanie. Przeważnie sesje rozpoczynają się od spotkania grupowego całej rodziny (osób zamieszkujących razem), aby następnie kontynuować terapie już z poszczególnymi członkami rodziny, w zależności od potrzeb. Okresowo na sesje zapraszana jest cała rodzina.
Długość i częstotliwość spotkań zależna jest od kwestii, które należy rozwiązać, przeważnie są to kilka do kilkunastu sesji odbywających się co 2-3 tygodnie.
Dostosowanie wdrażanych technik terapeutycznych do wieku pacjentów i problemów ma kluczowe znacznie dla efektywności terapii.
Terapia rodzinna
psycholog.kasia.misiura@gmail.com
ul. Gdyńska 25 lok. 30/2,
II piętro
58-100 Świdnica
bud. PAFAL
601 562 340